Ponad 70 sprzedawców wzięło udział w Rozwadowskim Targu Staroci, który odbył się na Rynku w Rozwadowie w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. Tłumy pasjonatów i „poszukiwaczy skarbów” ze Stalowej Woli i okolic odwiedzający targ, na stoiskach pełnych antyków i dzieł sztuki wynajdywało z zainteresowaniem „perełki” pomiędzy zegarami, meblami, militariami, płytami winylowymi, książkami, ceramiką, itp. Na stoiskach było dosłownie wszystko, co można nazwać „starociem”. Asortyment ten uzupełniały wykonane ręcznie ozdoby, biżuteria i bibeloty rękodzielników z okolic Stalowej Woli.

Wielu mieszkańców nadsańskiego regionu z pewnością pamięta Rynek w Rozwadowie, jako miejsce kwitnącego handlu. W rozwadowskich sklepikach i na straganach można było kupić wszystkie potrzebne artykuły, a wyjazdy po zakupy były niejednokrotnie prawdziwą wyprawą całych rodzin z okolicznych miejscowości. Wraz z rozwojem wielkich sklepów sieciowych, ten drobny, tradycyjny handel ulegał stopniowemu zanikowi i jego świetność zdawałaby się już tylko wspomnieniem. Nic bardziej mylnego, gdyż proces rewitalizacji Rozwadowa nakierowany na przywrócenie życia w rozwadowskim rynku zakłada nadanie mu nowych funkcji i o ile to możliwe, przywrócenie również tych zapomnianych.

Koncepcja targu kiełkowała od dawna w głowach Rozwadowian. Jednak przez lata pomysł nie był wspierany przez włodarzy miasta, dopiero w obecnej kadencji, samorząd pochylił się nad tym pomysłem i doprowadził do jego realizacji. Główny ciężar organizacyjny wziął na siebie Prezydent Miasta.
W przygotowaniach do targu olbrzymią pomocą wykazał się również rozwadowianin Karol Karbarz, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana III Sobieskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kochanowskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Stalowej Woli z siedzibą w Rozwadowie.

Rozwadowski Targ Staroci będzie wydarzeniem cyklicznym, organizowanym w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Mając na względzie podtrzymanie kupieckich tradycji Rozwadowa Organizatorzy już dziś zapraszają zarówno kupujących jak i sprzedających do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu, a tym samy do wspierania naszych małych ojczyzn.

foto: Grzegorz Męciński

Posted in Bez kategorii, Rozwadów.